Keman Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Keman ne kadar sürede öğrenilir? Sorusu keman çalmaya başlamadan önce en sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Elbette bu süreyi hiç kimse size ”nokta atışı” şeklinde söyleyemez. Ancak bu yazıyı sonuna kadar okuyarak kendiniz için ortalama süreyi bulabilirsiniz.

Keman öğrenme sürenizi etkilen bir çok etken vardır. Bu maddelerin gerekliliklerini yerine getirerek çok daha hızlı istediğiniz seviyeye gelebilirsiniz. Peki nedir bunlar? İşte keman öğrenme süresine etki eden faktörler;

  • İstek
  • Pratiğe ayrılan süre
  • Profesyonel Destek (eğitim alma)
  • Müzik kulağı ya da yetenek
  • Hedef

Şimdi bu maddeleri yakından inceleyerek, keman öğrenme sürecinizi hızlandırmaya başlayalım. 🙂

Keman Çalmak Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

keman-ne-kadar-surede-ogrenilir

Keman ne kadar sürede öğrenilir?

 

İstek

Keman, yapısı itibariyle (perdesiz ve yaylı) diğer müzik aletleri ile kıyaslandığında daha zorlu bir enstrumandır. Nota yerlerinin belli olmaması, yayın ve kemanın anatomik olarak insan yapısına zıtlığı bunu kanıtlayan örneklerdir.

Eğer keman çalmayı gerçekten istemiyorsanız bu zorluklar demoralize olup, kemandan uzaklaşmanızı sağlar. Ama gerçekten istekliyseniz bu zorlukların ”kısa bir süreç” olduğunu bilip, motive şekilde ilerleyebilirsiniz.

Özet: Eğer gerçekten keman çalmak isteyip istemediğinizden emin değilseniz kararınızı netleştirmeye çalışın. Bunun için keman sololarını dinleyip, kemanla deneme dersi almanız fayda sağlayacaktır. Kararınızı verdiyseniz durmayın, emin olun başaracaksınız! 🙂

Pratiğe Ayrılan Süre

Aslında keman ne kadar sürede öğrenilir sorusunun cevabını en çok etkileyecek maddemizden biri bu. İyi olmak her zaman emek gerektirir ve keman öğrenmenin %70’i pratikle doğrudan orantılıdır.

Eğer ki çalışmaya haftada sadece 1 gün ayırıyorsanız 1 ayda yapılabilecek şeyleri siz 4 ayda yapabileceksiniz demektir. Keman öğrenmek aynı zamanda motor beceri ile ilgilidir. Bu yüzden ne kadar çok pratik yaparsanız yaptığınız hareketler kas hafızanıza yerleşir ve o kadar hızlı yol alırsınız.

Peki bu işin ideali nedir? 🙂 Aslında belli bir süre zorunluluğu yok. Önemli olan verimli ve düzenli çalışmadır. her gün 30 dakika size fayda sağlıyorsa ve bu sürenin üstüne çıktığınızda odaklanamıyorsanız bu süre sizin için yeterli demektir.

Tavsiye: Haftada 2 günde 5’er saat çalışmak yerine haftada 5 gün 1’er saat çalışmak daha faydalıdır. Çalışmaları günlere yaymak hem performansınızın artışını hem de çalıştığınız egzersizlerin ”alışkanlık” haline gelmesini sağlayacaktır.

Profesyonel Destek

Ne kadar sürede keman öğrenilir konusunun öncelik olarak en önemli 2. maddesi profesyonel destektir. Eğer kendi başınıza keman öğrenmeyi hedefliyorsanız çok dikkatli olmanız gerekiyor. Maalesef internet üzerinde sayısızca faydasız, yanlış metotlar ve videolar bulunuyor.

Eğer ki siz aradaki iyi-kötü, faydalı-faydasız ayrımını yapamazsanız, hızlı keman öğreneyim derken hüsrana uğrayabilirsiniz. Bu yüzden eğer imkanınız varsa alanında uzman birinden destek almanız roket hızında ilerlemenizi sağlayacaktır. 🙂

İyi bir eğitmenle çalışarak yapacağınız bir çok hatayı daha yapmadan engelleyebilir, işin püf noktalarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca düzensiz öğrenmek yerine bir metot ile ilerleyeceğiniz için daha da hızlı öğreneceğinizi es geçmeyelim.

İzmir’in en iyi eğitmenlerinden eğitim almak için hemen keman kursu sayfamızı ziyaret edin;
https://www.karsiyakamuzikkursu.com/karsiyaka-keman-kursu/

Müzik Kulağı / Yetenek

Keman perdesiz bir müzik aleti olduğu için klavye üzerinde nota basma yerleri belli değildir. Eğer müzik kulağınız varsa sesleri kolayca algılayabilir, zamanla kemanda nota basma yerlerini kolayca bulabilirsiniz. Peki müzik kulağımı nasıl test edebilirim?

Aslında çok kolay bir yöntem mevcut. Eğer orgunuz varsa, ortasında bulunan tuşlardan birine basarak o sesi vermeye çalışabilirsiniz. Eğer orgunuz yoksa aynı işlemi keman üzerinden yapmaya çalışmanızda aynı faydayı sağlayacaktır.

Eğer ki sesi verebiliyorsanız ve aynı tonu verip vermediğinizi anlayabiliyorsanız müzik kulağınız var demektir. Ancak müzik kulağınız yeterli düzeyde değilse de endişelenmenize gerek yok! Keman nota yerlerini belirleyici stickerlar ile nota yerlerini kolayca bulabilirsiniz.

Hedef

Eğer ki keman çalma konusundaki beklentiniz bir kaç parça çalmak ise ilk şarkıyı 1-3 ay aralığında çalmaya başlayabilirsiniz. Ancak keman öğrenmeye profesyonel bir bakış açınız varsa ve ileri düzey klasik eserler çalmak istiyorsanız yıllarınızı bu işe vermeniz gerekmektedir.

Örneklendirmek gerekirse; samanyolu çalmak isteyen bir kişiyle Tchaikovsky’nin bir keman konçertosunu çalmak isteyen bir kişinin hedefine ulaşma süresi aynı değildir. Bu yüzden ”hedef” unsuru süreçte belirleyici bir etkendir. Artık süre hesaplamasına gelebiliriz. 🙂

İşte Keman Öğrenme Süresi;

Eğer başlangıç düzeyinde parçalar çalmak istiyorsanız bunun için ortalama 1-3 ay arasında süre geçmesi gerekmektedir. Ama hobi olarak bile olsa notalı şekilde istediğiniz orta seviye parçaları çalma süresi yaklaşık olarak 3-6 ayı bulacaktır.

Bu soruyu soruyorsanız muhtemelen kemanı profesyonel olarak öğrenmek istiyorsunuz demektir. O yüzden yoğun bir tempoda bu sürecin en az 2 yıl süreceğini bilmeniz gerekmektedir. Bu 2 yıl içerisinde bir kaç pozisyon çalabilir ve kendi tonunuzu yakalayabilirsiniz.

Yukarıda belrttiğimiz keman öğrenme süresi tamamen ortalama bir süre olup, çalışmanıza bağlı olarak istediğiniz sonuca ulaşma süresi kısalabilmektedir. Keman ne kadar sürede öğrenilir yazımızda öğrenme hızınıza etki eden tüm faktörleri inceledik.

Peki sizin kemandan beklentiniz ne, ne kadar sürede keman öğrenmeyi hedefliyorsunuz? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir