Keman Kursu Nasıl Seçilir?

keman-kursu-nasil-secilir

Keman öğrenme sürecinin hızlı ve doğru bir şekilde ilerlemesi için iyi bir keman kursu seçilmesi oldukça önemlidir.

Kişinin keman dersi alacağı kurum ya da kişi hem süreci etkin bir şekilde yönetebilmeli hem de motivasyonun artmasını sağlamalıdır.

 

Peki ama size performans artışı sağlayacak, isteklerinizle uyuşan ve deyim yerindeyse sizi uçuşa geçirecek iyi bir keman kursu nasıl seçilir? Daha fazla bekletmeden detayları aktaralım. 🙂

Aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak kendiniz için en iyi keman kursunu bulabilecek ve hedeflediğiniz yere standart bir keman kursu aldığınızdan çok daha hızlı şekilde ulaşabileceksiniz. Şimdiden başarılar. 🙂

İşte beklenen detaylar;

Keman Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En doğru keman kursunu seçmek için aşağıdaki maddeleri dikkatle okumanızı ve seçimlerinizi bu doğrultuda yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Sunulan Olanaklar

Deneyimlerimiz doğrultusunda gideceğiniz kursun mutlaka şu koşulları sağlayan bir yer olmasını tavsiye ediyoruz;

  • Geniş gün-saat aralığı seçenekleri.
  • Kişiye özel müfredat.
  • Ücretsiz pratik imkanı.
  • Enstruman alımında eğitmen desteği.
  • Ve daha fazlası için detaylar aşağıda

Gün ve Saat Uygunluğu

Yoğun bir okul ya da iş hayatınızın olduğunu ama çok keman çalmak istediğinizi varsayalım. Bu koşulda kendinize müsait olmayan bir gün ya da saate ayak uydurmaya çalışırsanız ilerleyen süreçte keyifli bir şekilde başladığınız bu hobinizden uzaklaşabilir ya da düzensiz katılmanızdan dolayı istediğiniz ilerlemeyi sağlayamayabilirsiniz.

Bu yüzden keman kursu seçerken kendi müsait gün ve saatlerinizle uyuşan bir yer tercih etmeniz hem kendinizi baskı altında hissetmemenizi sağlayacak hem de kendinizi daha dinç hissettiğiniz zamanlarda ders alarak daha iyi bir performans sergilemenize yardımcı olacaktır.

Ücretsiz Pratik İmkanı

keman-kursu-seciminde-dikkat-edilecekler

Günümüz koşullarında hem ders alıp hem de aynı süre içerisinde bir enstruman almak bütçe yorucu bir süreç olabiliyor. Ama keman çalabilmek içinde ders dışında pratik yapılması da mutlaka şart. Peki bu konuda bir kurs ne yapabilir? diye düşünüyor olabilirsiniz.

Aslında iyi bir keman kursu bu anlamdaki ihtiyaçlarınızı en azından belli bir süre ‘’kesinlikle’’ karşılamalıdır. Nasıl mı?

Örneğin keman dersi almak istiyorsunuz ancak bir kemanınız yok. Bu başlangıç aşamasında size bir engel olmasına rağmen, ücretsiz pratik imkanı sunup size enstruman ve gerekli ekipmanları ücretsiz olarak kullanmanıza imkan tanıyan bir keman kursu bulmanız durumunda bunu kendi avantajınıza çevirebilirsiniz.

Ayrıca ders dışında pratik yaparakta keman eğitiminizi devam ettirebilirsiniz. ‘’böyle kurslar var mı?’’ diye düşünmeyin, yazımızın sonunda bu konuyla da ilgili tavsiyelerimiz seni bekliyor!

Kişiye Özel Çalışma

Aslında bu konuya ‘’her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.’’ sözü cuk oturuyor desek yanılmayız. 🙂 Herkesin bir olaya verdiği tepki ve ifade bir olmadığı gibi, bir konuyu öğrenme yöntemi de kesinlikle bir olamaz. Eğer ki bir kurs henüz isteklerinizi bilmeden, sizinle ön görüşme sağlamadan direkt bu şekilde ilerleyeceğiz diyorsa bizce hiç düşünmeden oradan uzaklaşın. 🙂

İyi bir keman kursu ya da eğitmeni sizin taleplerinize en uygun eğitim modelini planlamalı ve buna uygun bir çalışma hazırlayacak sürecinizi hızlandırmalıdır. Bu konuyu şöyle bir örnekle detaylandıralım;

Örneğin siz hobi amaçlı keman kursuna katılmak istiyorsunuz ve amacınız beğendiğiniz şarkıları çalarak keyif almak. Ancak eğitim aldığınız kişi size sanki konservatuara hazırlanıyormuşçasına full detay teknik egzersizler gösterirse, bu hem sizin hemen sıkılmanıza hem de keman çalmayı beceremediğinizi düşünmenize sebep olacaktır.

Aynı durum konservatuara hazırlanan biri içinde geçerlidir. Konservatuara hazırlanmak isteyen kişiye teknikler yeterli düzeyde aktarılmalı ve çalışmalarda detay bilgilere yer verilerek fark yaratılmalıdır. Eğer ki bu konuda yüzeysel çalışmalar yapılıp, işin ‘’ayrıntı’’ kısmına inilmezse istenen başarı sağlanamayabilir ve yine keman öğrenme isteğinizin sonu hüsranla sonuçlanabilir.

Bu yüzden eğer ki ders alacağınız yerle bir ön görüşme sağlayacaksanız çalışmaların nasıl ilerlediğini sormanızı ve kendi taleplerinizi ileterek sabit bir programdan ziyade size özel bir çalışma programının oluşturulup oluşturulmacağını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz!

Referanslar

en-iyi-keman-kursu

İyi bir keman kursunun en iyi referansları öğrencileridir. Genellikle böyle sanat merkezleri öğrencilerinin performanslarını sayfalarında ya da sosyal medya hesaplarında paylaşırlar ve bu videolarla aslında potansiyel öğrencilerini de ulaşmış olurlar.

Bu yüzden listelediğiniz keman kurslarının web sitelerini ve sosyal medya hesaplarını ayrıntılı şekilde inceleyerek öğrenci videolarını incelemenizi öneriyoruz.

Böylece en azından ders alacağınız yerde diğer öğrenciler neler yapmış, çaldıkları şarkıları ya da etütleri ne kadar sürede çalmış gibi detaylı bilgilere ulaşabilir ve kursun ön başarısı hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca videolarda yer alan öğrencilerle sosyal medya üzerinden direkt iletişim kurup onun görüşleri ve deneyimi hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Öğrenci Yorumları

Kaliteli bir keman kursu bulmak için iyi bir fikir edinmek istiyorsanız sizi en doğru yönlendirecek şey o kurs hakkında olumlu-olumsuz yorum yapan öğrenciler olacaktır.

Teknolojinin gelişimiyle birlikte bir çok oluşum artık dijital ortamda da varlığını arttırabilmek adına facebook, instagram vb. Platformlarda aktif olarak yer almaya başlamıştır.

Siz de ilgilendiğiniz kursun adını buralarda aratarak daha önceden keman kursu almış ya da hala almakta olan öğrencilerin olumlu ya da olumsuz yorumlarını inceleyebilir ve bu yorumları değerlendirerek o sanat merkezinin size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Öğretmen Kadrosu

İyi keman kursu seçmenin en önemli noktalarından biri de bünyesinde yer alan eğitmen kadrosudur. Eğer ki keman dersi alacağınız kişiyle ne kadar iyi iletişim kurarsanız ve karşınızdaki kişi sizin isteklerinizi ne kadar fazla anlayıp ona uygun çözümler üretebilirse keman öğrenme sürenizde aynı oranda hızlı ve sağlıklı olur. Bu yüzden keman kursuna kayıt olmadan önce ders alacağınız kişiyle kesinlikle birebir bir görüşme yapmanızı öneriyoruz!

Ayrıca eğitim almayı düşündüğünüz keman öğretmeninin şu özelliklere sahip olması sizin için ekstra avantaj sağlayacaktır;

  • Konservatuar ya da eğitim fakültesinden mezun olmuş.
  • İletişim becerileri kuvvetli.
  • Pedagojik eğitim ve formasyon sahibi.
  • Ders verme alanında tecrübeli.

Artık en iyi keman kursu nasıl seçilir? biliyorsunuz! Aklınızda olan kursları bu kriterlere göre bir değerlendirmeye alabilir ve hemen kendinize en yakın hissettiğiniz sanat merkezini seçerek eşsiz bir keman deneyimi yaşamaya başlayabilirsiniz! 🙂 İzmir’de yaşıyorsanız ve profesyonel destek arıyorsanız mutlaka Karşıyaka keman kursu sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz, sanatla kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir