Keman Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

keman-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Keman çalmayı öğrenmek isteyen herkesin ders almaya başlamadan önce aklına gelen ilk konu ” keman alırken nelere dikkat edilmeli? ” sorusudur. Aslında keman satın almak, bilgi sahibi olmadığınız zaman oldukça zordur. 

Ancak keman alırken dikkat edilecek konu başlıklarına hakimseniz ve gerekli kontrolleri sağlayabilecekseniz (yazıda bütün detayları uzman eğitmenlerimiz aktarıyor.) kolayca kendinize ve bütçenize uygun bir keman satın alabilirsiniz. Nasıl mı? Hemen detaylara girelim; 

Keman Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir keman alırken kesinlikle yazımızda verdiğimiz bilgilere dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde satın aldığınız kemanda sorunlarla karşılaşabilir ve iade sürecinde sorun yaşarsanız paranızın boşa gitmesine neden olabilirsiniz. İşte madde madde kontrol listesi;

Keman almak için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Maalesef ki her işin ucu maddiyata dokunuyor. 🙂 Özellikle söz konusu keman olunca, marka-model çeşitliliğine bağlı olarak rakamlar inanılmaz değişkenlik gösterebiliyor. Elbette her pahalı keman çok iyi demek doğru olmaz, ama fiyatlar yükseldikçe kaliteninde artacağını hepimiz biliyoruz.

Eğer ki keman satın almak için belirlediğiniz bütçe 2.000 TL’nin yukarısındaysa 2.el ya da sıfır ”el yapımı” kemanları incelemeniz, profesyonel ses kalitesi elde etmeniz ve rahatlık açısından oldukça önemlidir. Ancak ”keman çalmayı daha yeni öğreneceğim, işimi görebilecek sesi güzel bir kemanla başlamak istiyorum.” diyorsanız 400-850 TL aralığında bir bütçe belirlemeniz yeterli olacaktır.

Bütçe belirlemesi yaptıysanız bir sonraki aşamaya geçebiliriz;

Hangi Marka Keman Almalıyım?

Eğer bütçe seçiminizi başlangıç kemanlarına uygun olarak planladıysanız Karşıyaka keman kursu ailesi olarak öğrencilerimize tavsiye ettiğimiz ve fiyat-performans açısından sizi üzmeyecek, uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz keman markalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Vivaldi
 • Landler
 • Rösler
 • Dominguez
 • Strauss


Eğer bütçe seçiminiz el yapımı kemanlar için uygunsa bulunduğunuz çevrede bulunan ustaları araştırmanızı tavsiye ederiz. Bunun için eğer varsa bölgenizde bulunan konservatuarlara ya da güzel sanatlar fakültelerinden destek alabilirsiniz.

Ancak şehir farketmez ben kemanımı almaya her yere giderim diyorsanız Erol İçtüzer, Atölye F gibi keman luthierlerinin kemanlarını mutlaka test etmenizi öneriyoruz!

Keman Nasıl Seçilir?

keman-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Gelelim doğru keman seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken teknik konuları anlatmaya. Yazımızın özellikle buradan sonrasını titizlikle incelemenizi tavsiye ediyoruz. Ne de olsa iyi bir keman seçmek çokta kolay değil. 🙂 Teknik olarak yeterli bir keman nasıl seçilir? İşte ayrıntılar;

Keman Boyutları

Evet. Bir keman satın almayı düşünüyorsanız kesinlikle ilk dikkat etmeniz gereken konu kemanın alacağınız kişinin boyutlarına uygun olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Keman boyutlarında kişinin bedensel gelişimine bağlı olarak çok nadirde olsa istisnalar (küçük yaş gruplarında) olabilir.

En doğru sonucu elde ettiğinizden emin olmak istiyorsanız en iyi yöntem, almayı düşündüğünüz kemanı öncesinde kontrol etmeniz olacaktır. İşte çeşitli yaş gruplarına uygun keman boyutları;

 • 4/4 Keman (Tam Keman): 12 Yaş ve üzeri için uygundur.
 • 3/4 Keman (Üç Çeyrek Keman): 10-12 yaş aralığı için uygundur.
 • 2/4 Keman (Yarım Keman): 8-10 yaş grubu için tavsiye edilmektedir.
 • 1/4 Keman (Çeyrek Keman): 6-8 yaş aralığı içindir.
 • 1/8 Keman (Sekize Bir Keman): 5-6 yaş grubu için idealdir.
 • 1/16 Keman (Onaltıda Bir Keman): 3-5 yaş aralığı için uygundur.

Not: Yetişkin yaş grubunda olanların bu kontrol işlemini yapmaya ihtiyacı yoktur, direkt olarak 4/4 keman satın almaları gerekmektedir.

Kemanın Ağacı

Eğer keman satın almaya yüksek bütçeler ayırdıysanız el yapımı keman tercihinde bulunmuşsunuz demektir. El yapımı kemanlarda ağacın kalitesi elde edilen sesin güzelliğinin belirlenmesi açısında kritik rol oynamaktadır.

Genellikle kaliteli el yapımı kemanlarda kelebek, gül ve ladin ağaçları tercih edilmektedir. Ancak başlangıç kemanlarında ağaç yerine kontrplak adı verilen sıkıştırma bir malzeme kullanılmaktadır. Zaten el yapımı ve fabrikasyonlar kemanların kaliteleri arasında en belirleyeci unsur budur.

Kemanın Yapısı

İster fabrikasyon ister el yapımı olsun nasıl bir keman almayı düşünürseniz düşünün alacağınız kemanın yapısına mutlaka dikkat edin. Kemanları hem daha dayanıklı hale getirmek hem de görselliğini arttırmak için 2 çeşit cila uygulamaktadır. Bunlar; parlak ve mat ciladır.

Parlak cilanın bileşenleri kemanın ağacının nefes almasını engeller ve dolayısıyla ses mat kemanlara göre daha az şiddetle çıkar. Eğer daha yüksek tonlara sahip, ses netliği daha iyi bir keman arıyorsanız kesinlikle mat cilalı kemanları tercih etmenizi öneririz. Almayı düşündüğünüz kemanın yüzeyine bakarak aradaki farkı bariz şekilde anlayabilirsiniz.

Her ne kadar görsellik olarak renkli kemanlar güzel gözükselerde işin performans tarafı maalesef aynı şekilde güzel değil. Kemanın yüzeyine vurulan boyalar ağacın sesini kapatır, ilerleyen süreçte daha tok, dolu dolu bir ses etmenizi engeller. Bu yüzden doğal görünümlü kemanlar daha avantajlı olacaktır.

Ancak eğer yetişkin değilseniz ve çocuğunuz renkli keman almaya heves ettiyse, kesinlikle isteğini kırmayın ve istediği renkte kemanı satın alın. Nasıl olsa küçük yaş grubunda yer aldığı için ilerleyen yaşlarda illa ki keman değişimi yapılacak ve alacağınız keman ”kalıcı” olmayacaktır.

Böylece keman çalmaya karşı heveslendirmiş, hem de çalışmalarını yaparken keyif alabileceği bir kemana sahip olduğu için motive etmiş olursunuz. 

Keman alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında burgu ve tuşe kalitesi ”sağlıklı” performans sergileyebilmeniz açısından önemli rol oynamaktadır. Burguların keman üzerindeki görevi akort işlemini yapmak, tuşenin görevi ise notaların basılmasını sağlamaktır.

Eğer düşük kaliteli malzemeden üretilmiş burgu ve tuşe tercih ederseniz sürekli akort kaçması, kemanda bastığınız notaların seslerinin bozuk çıkması ya da rahat basamama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunun için tercih edeceğiniz burgu ve tuşenin mümkünse ilk olarak abanoz ya da gül ağacından yapılmış olmasını tercih edebilirsiniz. Almayı düşündüğünüz kemanın bu özelliklerini internete yazarak bu hangi ağaçtan üretildiğini bulabilirsiniz.

Keman alırken en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi ayarsız keman teli yüksekliğidir. Bu sorun özellikle başlangıç aşamasında yapılan yay çalışmalarında tellerin birbirine çok sık çarpmasına sebep olmaktadır.

Ancak çözümü çok basit ve neredeyse maliyetsizdir.(genellikle sorun olması durumunda satın aldığınız yer ücretsiz yapar.) Bu sorunun kaynağı keman tellerini kaldırmakla olan ”köprü” parçasının ayarsız olmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer ki köprünüzü standartlara uygun şekilde törpületirseniz, tel aralıkları eşitlenecek ve böylece tellerin birbirine çarpma sorunu ortadan kalkacaktır. Eğer ki hala tellere çok fazla çarpıyorsanız çalışma sıklığınızı arttırmanızı tavsiye ediyoruz. 🙂

Keman alırken nelere dikkat edilmeli yazımızı burada bitiyoruz. Eğer yazımızı buraya kadar okuduysanız artık keman alırken dikkat edilmesi gerekenleri biliyor ve bunların kontrolünü yapabiliyorsunuz demektir. Yine de ücretsiz ve profesyonel bir destek iyi olur diyorsanız, hemen bu içeriğe yorum yapmanız yeterli! Ardından profesyonel eğitmenlerimiz sizinle iletişime geçerek ihtiyaçlarınız doğrultusunda en uygun kemanı satın almanıza yardımcı olacaklar.

Artık kemanımda hazır profesyonel bir destek alayım derseniz hemen sayfamızı inceleyin; Karşıyaka keman kursu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir